Tasarımı Kaydet  Kapat

Haberler / Şirket Haberleri

Prof. Dr. Yusuf Altıntaş, ABD Ulusal Mühendislik Akademisi’ne üye seçildi

Prof. Dr. Yusuf Altıntaş, ABD Ulusal Mühendislik Akademisi’ne üye seçildi

British Columbia Üniversitesi'nde metal kesme mekaniği ve takım tezgâhı sistemleri alanında çalışmalarını yürüten Makina Fakültesi ’75 mezunumuz Prof. Dr. Yusuf Altıntaş, ABD Ulusal Mühendislik Akademisi’ne üye seçildi. Mezunumuzu tebrik ederiz. 👏👏👏🐝🐝🐝

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

ABD Ulusal Mühendislik Akademisi (NAE) Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre, NAE 2022 yılında 111 yeni üye ve 22 uluslararası üye daha seçti. Böylece, Akademi’nin ABD içindeki üye sayısı 2.388’e yükselirken, uluslararası üye sayısı da 310’a ulaştı. Uluslararası alanda seçilen 22 yeni üyeden ikisi Türk mühendislerden oluşuyor.

Araştırma enstitülerinin başkanlarının ve üst düzey yöneticilerinin üyesi oldukları NAE, mühendislik eğitimi için yenilikçi yaklaşımlar geliştirerek uygulayan, yeni ve gelişmekte olan teknoloji alanlarına öncülük ederek, literatüre önemli katkılarda bulunan mühendisler arasından seçim yaparak üyelerini belirliyor.Prof. Dr. Yusuf Altıntaş, mühendislik alanında ABD’nin en saygın ve itibarlı mesleki unvanlardan biri olarak görülen Akademi üyeliğine (NAE) seçilen iki Türk mühendisten biri oldu. Prof. Dr. Altıntaş ile birlikte akademi üyeliğine seçilen bir diğer Türk mühendis ise sismik yansıma verilerini işlemek için yenilikçi yöntemler geliştirmesi ve yeni nesil jeofizikçiler yetiştirmesinden dolayı Dr. Öz Yılmaz oldu.

Prof. Dr. Yusuf Altıntaş hakkında

1975’te İTÜ Makine Fakültesi’nde lisans, 1980’de New Brunswick’te yüksek lisans ve 1987 yılında da McMaster’da doktora eğitimini tamamladı. 1977-1978 yıllarında MKE Kırıkkale Top Fabrikası’nda, 1980-1981’de Pratt & Whitney firmasında, 1981-1982 yıllarında ise Kanada CAD/CAM merkezinde çalıştı. 1986 yılından beri British Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Takım tezgâhları tasarımı, kontrolü, titreşimleri ve talaşlı imalat mekaniği konularında çok sayıda yayını ve konferans bildirisi vardır. Kendi alanında uluslararası düzeyde yirmiden fazla ödül aldı. 2016-2017 döneminde Enternasyonal İmalat Mühendisleri Akademisi’nin ilk Türk başkanı oldu.